Hypnóza

V pátek jsem podstoupil první pokus o zhypnotizování. Měl jsem už jakési představy o tom, jak to bude probíhat a co se semnou vlastně bude dít. Hypnóza je změněný stav vědomí, který umožňuje pohlcení sugerovaných zážitků a prožívání změn vnímání, emocí a paměti. Je to stav zvýšené sugestibility, což znamená že hypnotizovaná osoba je připravena přebírat tvrzení hypnotizéra a přeměňovat je bez kritického uvažování v příslušné prožitky, přesvědčení nebo automatické jednání.

Jediné co potřebujete před hypnózou udělat, je dobře se vyspat (takže na nějakou proflámovanou noc bych to neviděl), abyste místo hypnotického spánku neusnuli. Nejlépe se tento stav dá přirovnat k prožitkům, kdy se ocitnete uprostřed fotbalového utkání a vaším cílem je dát gól. Míč je váš, vnímáte jen sebe, dobíháte před branku a přitom si nevšimnete, že vás někdo několikrát kopl do nohy. Jste do hry tak zapálení, že okolí kolem vás vůbec nevnímáte – máte tedy stav zúženého vědomí. Hypnóza je něco podobného. U mě bylo prováděno zhypnotizování nejpoužívanější formou – metodou fixace očí. Hypnotizovaná osoba zůstává během hypnotizace pasivní, pouze přijímá sugesce hypnotizéra. Začíná se tím, že se pohodlně usadíte do křesla, jste seznámeni s tím co se bude dít. Dále je před vás umístěn terčík se středem – tzv. fixačním bodem. Vy se plně soustředíte na fixační bod a přijímáte sugesce hypnotizéra:

…Pozorujte upřeně tento fixační bod. Soustřeďte se na něj. Nyní se několikrát zhluboka nadechněte. Sledujte pouze můj hlas. Brzy zjistíte, že vaše oční víčka budou těžší a těžší. Téměř jako by je něco tížilo.

A čím více pozorujete tento předmět, tím jsou vaše víčka těžší. Přivírají se. Pocit tíhy je zavírá. Vaše víčka jsou těžší a těžší, pomalu se zavírají, přemáhá je ospalost a tíha. A máte pocit, že se pomalu, pomalu zavírají, a zavírají, únava a tíha, ospalost. Vaše oči se zavírají..

Bude to příjemný pocit, až se konečně zavřou. Vaše víčka jsou těžká, stále těžší a těžší, pomalu se zavírají, je těžší a těžší je otevřít, únava je příjemná.

Je těžké je nechat otevřené, cítíte, že se brzy pevně zavřou, vaše oči se zavírají, zavírají. Jsou zavřené. Cítíte se příjemně. Jste uvolněný. Nechte se příjemně unášet. Vaše hlava je těžší a těžší, nechte ji volně…

Nemusíte dělat skoro nic, pouze přijímáte podměty, které dostáváte. Tímto způsobem se pomalu noříte do hypnotického spánku. Záleží pouze na vás, jak se k těmto sugescím postavíte. Jestli se podvolíte a nebo se budete bránit. Napoprvé mi to celé přišlo docela zvláštní. Jako by mi někdo něco chtěl namluvit a vnutit. Nemám tuto metodu rád, ale i přesto jsem byl v lehkém až středním hypnotickém spánku. Pokud je u vás prováděna hypnóza poprvé, zkouší se tzv. hypnabilita. Je to individuální schopnost jedince položit se do hypnózy. Udává, do jaké míry je u vás hypnóza možná. Jak hlubokým hypnotickým spánkem spíte a jak přitom reagujete na podměty a sugesce. Z míry hypnability psycholog určí, k čemu se dá u vás hypnóza použít.

Upozornění: Hypnóza podle terapeutů není ověřená a spolehlivá metoda při léčbě parurézy! Ale příznivé účinky může mít také. Bývá používána při vybavení vzpomínek a při vysoké míře hypnability také k sugescím.

http://www.abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com/hypnoza.html
- stránky nejen o hynóze. 

Přihlášení

Novinky

Anketa

Závěrečná práce po stránce přínosu

Líbí se mi, je pro mě přínosná
(72.2%)
Líbí se mi, ale je pro mě příliš odborná
(5.6%)
Je dobrá, ale přivítal bych spíše příručku, která by popisovala léčbu
(11.1%)
Je ucházející, většinu informací už ale znám
(5.6%)
Příliš se mi nelíbí, nepřináší nic nového
(0%)
Nelíbí se mi
(5.6%)
Celkem hlasů: 18
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno.
Ukázat podrobnosti
© Stydlivy-mechyr.cz 2010 - 2013
Tvorba webových stránek vddesign.cz / Design: Němec webdesign Kvízy